Darmowa dostawa już od 50zł Szybkie dostawy na terenie Polski i UE
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować się do Chrztu Świętego? Krótki poradnik dla rodziców

2023-01-31
Jak przygotować się do Chrztu Świętego? Krótki poradnik dla rodziców

Nie wiesz, jak wygląda przygotowanie do chrztu dziecka? Nie wiesz, kto trzyma dziecko do chrztu? Dowiedz się, jak przebiega chrzest w kościele oraz wszystkiego, co jest z tym związane.

Chrzest dziecka to sakrament, który wymaga wielu przygotowań ze strony rodziców oraz rodziców chrzestnych. Jeżeli więc przed Tobą taka uroczystość to dowiedz się, jak zorganizować chrzest dziecka w kościele.

Jakie dokumenty są niezbędne do chrztu dziecka?

Jeśli czeka Cię chrzest, jak się przygotować? Najważniejsze są tutaj takie dokumenty jak:

  • akt urodzenia dziecka (odpis) z Urzędu Stanu Cywilnego;
  • świadectwo ślubu rodziców;
  • zaświadczenie z parafii rodziców chrzestnych, że mogą być takimi rodzicami;
  • zaświadczenie o odbyciu nauk przed chrztem przez rodziców i chrzestnych.

Sytuacja jest dużo prostsza, jeżeli ślub rodziców odbył się w tej samej parafii. Podobnie to wygląda z rodzicami chrzestnymi, w jednej parafii ksiądz ma w swojej ewidencji wszystkie potrzebne dane.

Rodzice oraz rodzice chrzestni muszą także przystąpić do spowiedzi, co z reguły jest poświadczane na specjalnych karteczkach otrzymanych w parafii.

Nauki przed chrztem dla rodziców i chrzestnych przyjmują zazwyczaj formę jednego do kilku spotkań z księdzem lub wyznaczoną osobą, która udziela odpowiednich nauk. Forma jest tutaj zależna od konkretnej diecezji i parafii. Zaświadczenie o odbyciu takich nauk jest ważne dożywotnio, więc nie trzeba ich powtarzać przy kolejnych chrztach.

Takie są wymagania w parafiach, jednak pamiętaj, że brak ślubu kościelnego czy brak chrztu u rodziców dziecka, ani niewierzące jedno z nich, nie wykluczają możliwości ochrzczenia dziecka. Oczywiście będzie to wymagało rozmowy z księdzem i przekonania go, że jesteś człowiekiem wierzącym i wychowasz swoje dziecko w tej wierze.

Pamiętaj także, aby załatwianie spraw w kancelarii rozpocząć co najmniej 3 tygodnie wcześniej. Nie jest to żaden sztywny termin, ale warto zacząć wcześniej, aby nie załatwiać różnych zaświadczeń na ostatnią chwilę. Z reguły, jeżeli chrzestni przyjeżdżają z daleka, mogą złożyć wymagane podpisy przed samą mszą.

Kogo wybrać na rodziców Chrzestnych? Warunki, które muszą spełnić przyszli chrzestni

Wybór rodziców chrzestnych nie jest łatwą sprawą. Oprócz tego, że muszą się oni na to zgodzić, to również muszą spełniać określone warunki. Zgodnie z przepisami Kościoła Katolickiego rodzicami chrzestnymi mogą zostać osoby, które:

  • ukończyły 16 lat;
  • zostały bierzmowane;
  • wierzą i praktykują;
  • są stanu wolnego lub wstąpiły w związek sakramentalny;
  • nie może to być żadne z rodziców chrzczonego malucha.

W przypadku osób innych wyznań chrześcijańskich istnieje możliwość zostania świadkiem chrztu. Konieczne jest jednak, aby drugie z rodziców chrzestnych było katolikiem.

Tyle formalności – pozostaje wybranie właściwych osób. Najczęściej jest to ktoś z bliskiej rodziny lub kręgu przyjaciół. Pamiętaj, że to jest funkcja na lata i powinny być to poważne i solidne osoby.

Jak ubrać dziecko do chrztu świętego?

Przepisy kościelne w żaden sposób nie opisują stroju, w jakim powinno do chrztu przystępować dziecko. Jego kolor i wygląd jest kwestią tradycji, które mogą różnić się w zależności od regionu Polski. Najczęściej są to ubranka białe, gdyż kolor ten ma podczas sakramentu, jakim jest Chrzest Święty symbolizować nowe życie, czystość oraz wyzwolenie od grzechu. Coraz częściej jest to jednak nie czysta biel, a kolory do niej zbliżone takie jak écru, beż czy też kolor kremowy, często z dodatkami z innych mocniejszych barw.

Uwaga: w niektórych regionach polski istnieje zwyczaj, że ubranko kupuje matka chrzestna. Jest to jednak praktykowane już coraz rzadziej.

Jakie akcesoria należy kupić na chrzest święty?

Świece do Chrztu Świętego to najbardziej kojarzone z tą uroczystością akcesorium. Dawny zwyczaj polegający na kupnie tej świecy przez ojca chrzestnego, też już raczej został zarzucony, choć gdzieniegdzie może być jeszcze praktykowany. Konieczna jest również biała narzutka, którą matka chrzestna nakłada na dziecko.

Tradycyjnie rodzice chrzestni wręczają także dziecku prezent pamiątkowy. Są to często różańce, Pismo Święte czy ikony religijne, ale również inne prezenty takie jak małe sztabki złota, biżuteria czy też po prostu rzeczy ustalone z rodzicami, które są konieczne podczas zajmowania się dzieckiem takie jak foteliki do jedzenia czy foteliki samochodowe.

Jak przebiega chrzest święty dziecka?

Chrzest dziecka może odbywać się przed mszą, w jej trakcie lub też po mszy. Reguluje to zwyczaj danej parafii. Rodzice stają przed ołtarzem z dzieckiem, a z nimi ustawiają się rodzice chrzestni. Co rodzice mówią na chrzcie? Wspólnie z chrzestnymi powtarzają za księdzem wyznanie wiary i zobowiązanie do wychowania dziecka w wierze katolickiej. Kto trzyma świecę podczas chrztu? To obowiązek a właściwie przywilej ojca chrzestnego, który we wskazanym przez księdza momencie zapala ją od paschału stojącego przed ołtarzem. Ksiądz wykona jeszcze kilka symbolicznych gestów takich jak znak krzyża na czole dziecka oraz trzykrotne polanie jego główki wodą. Symboliczną białą szatę nałoży matka chrzestna.

Kiedy gasi się świecę chrzcielną? Dokładnie przed Komunią Świętą.

Chrzciny dziecka – zwyczaje

Niektóre zwyczaje zostały już omówione tak jak biały ubiór dziecka, czy zarzucony już raczej zwyczaj kupowania przez chrzestnych, świecy i ubranka. Istnieje jeszcze cała masa przesądów dotyczących na przykład zapalania świecy lewą ręką, zgaśnięcia świecy czy niewybierania na rodziców chrzestnych małżeństwa. Na szczęście są one w głębokim zaniku i niech tak pozostanie.

Jeżeli szukasz prezentu dla dziecka na chrzest, to sprawdź, co oferuje sklep z dewocjonaliami. Znajdziesz tam takie działy jak na przykład biżuteria religijna czy ikony z wizerunkiem Anioła Stróża, które będą idealnie nadawały się do podarowania nowo ochrzczonemu dziecku.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 931 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Bardzo ładna figura, starannie wykonana. Towar wysłany na czas. Dobrze zabezpieczone. Super kontakt ze spezedajacym
2024-05-08
Towar zgodny z opisem, terminowa dostawa. Polecam firmę.
pixel