Darmowa dostawa już od 50zł Szybkie dostawy na terenie Polski i UE
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Ikony religijne

( ilość produktów: 252 )

Nowoczesne ikony religijne, jakie pragniemy Państwu zaoferować w naszym sklepie, to obrazy wywodzące się z tradycyjnego pisania ikon. Oprócz niekwestionowanej wartości artystyczno – estetycznej posiadają w sobie niemożliwe do podrobienia względy duchowe, świadczące o wierze, oddaniu modlitwie, przeżyciach duchowych i wyrazie głębokich uczuć do Boga. To symbole, które mają duże znaczenie dla wiernych, jak i samego Kościoła. A zatem warto, aby zdobiły nie tylko wnętrza świątyń, kaplic czy miejsc spotkań wiernych, ale również prywatnych, katolickich domów.

Czym charakteryzują się ikony religijne?

Ikony religijne przedstawiają osoby święte. Ich twarze wyróżnia surowy, oschły wygląd, pozbawiony gestykulacji, mimiki czy jakichkolwiek uczuć. Sylwetka ustawiona frontalnie, ze spojrzeniem skierowanym na patrzącego ma za zadanie nawiązać z nim kontakt wzrokowy, sprzyjając tym samym jego skupieniu na modlitwie.

Każda linia i kolor posiada ściśle podporządkowaną tajemnicę, której wyrazem jest sam obraz. Jego czysta barwa (bez możliwości mieszania) ma znaczenie symboliczne i jest równie ważna jak słowo. Co więcej, ikony religijne nigdy nie mają światłocienia, co również jest ściśle podyktowane względami duchowymi. Cień jest traktowany jako brak światła. A przecież Bóg jest światłością, więc niedopuszczalne jest, aby mogło go zabraknąć w świętych malowidłach, stąd właśnie malarzom nie wolno ukazywać go w swoich dziełach.

Cechą charakterystyczną ikon jest również ich różnorodność. Dzięki temu każdy może odnaleźć dla siebie postać czy wydarzenie biblijne, które w sposób szczególny będzie odpowiadać na jego potrzeby serca. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że ikony religijne tworzone są ręcznie, co nadaje im oryginalności i niepowtarzalności.

Jak powstają ikony religijne?

Nazwa ikona wywodzi się od greckiego słowa eikón, które oznacza wizerunek, obraz i podobieństwo. Pierwsze malowidła powstawały w klasztorach i były tworzone wyłącznie przez osoby duchowne. Wszystko dlatego, że ikonom religijnym przypisywano wartość świętą, sakralną, stąd też były dedykowane nielicznym. Do ich wykonania konieczna była znajomość Pisma Świętego, a także modlitwa, kontemplacja, a nierzadko również post. Ikony religijne często były tworzone w pozycji klęczącej, co nadawało im głębszego znaczenia. Te malowidła symbolizują świat pozazmysłowy. Mają rangę wyjątkowych, gdyż nie dość, że stanowią przedmiot kultu i pośredniczą w modlitwie to dodatkowo zapewniają łączność ze świętymi, umacniając i pogłębiając nasze życie duchowe. Ich zadaniem jest prowadzenie człowieka do zbawienia. Są również dziełami sztuki o wyjątkowej wartości estetycznej. Przyjmuje się, że twórcą pierwszej ikony religijnej był sam Chrystus, który odcisnął swoją twarz i podarował ją królowi Abgarowi V, aby uleczyć go z trądu. Chusta została określona mianem Mandyliona i stanowiła pierwowzór dla późniejszych malarzy ikon.

Co przedstawiają ikony religijne?

Ikony religijne, jakie pragniemy Państwu zaproponować, przedstawiają wizerunki świętych lub wydarzenia biblijne. Do najpopularniejszych można zaliczyć obrazy Zbawiciela ukazane w formie Pantokratora, czyli władcy i sędziego Wszechświata czy Mandyliona, przedstawiającego twarz Jezusa na rozwiniętej chuście. Prezentują także Chrystusa Zmartwychwstałego, Miłosiernego czy Ukrzyżowanego.
Ikony religijne równie chętnie sięgają do postaci Maryi, prezentując ją w różnych obliczach, m.in. jako Matkę Boską Nieustającej Pomocy, Fatimską, Pompejańską czy Bolesną.
Nie mogło również zabraknąć ikon z wizerunkiem Anioła Stróża czy Archanioła, a także świętych i patronów, m.in. św. Charbela, św. Anny, św. Marii Magdaleny, św. Weroniki czy św. Dominika Savio.

Co wyróżnia ikony religijne dostępne w naszym sklepie?

Wszystkie dostępne w sklepie Aslan ikony religijne są produkowane ręcznie i wyłącznie na specjalne zamówienie. Do ich wykonania wykorzystuje się wysokiej jakości drewno lipowe, podwójnie gruntowane i uszlachetnione płatkami pozłoty ? dla podkreślenia ich sakralnego charakteru. Obrazy zabezpieczone są werniksem, dzięki czemu wykazują odporność na działanie promieni słonecznych oraz ścieranie. Każda ikona posiada specjalny certyfikat potwierdzający jej autentyczność oraz zawieszkę typu krokodyl. Sprzedawana w kilku wariantach wielkościowych do wyboru: 10 × 15 cm, 15 × 20 cm, 20 × 25 cm, 30 × 40 cm oraz 40 × 50 cm.

Dzięki tak pieczołowitemu wykonaniu drewniane ikony religijne mogą stanowić doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby. Z powodzeniem można obdarować nimi księdza, zakonnika lub siostrę zakonną. Będą również pięknym upominkiem dla małżeństwa z okazji jubileuszu czy młodej pary w dniu ślubu. Ikony przedstawiające Anioła Stróża będą z kolei doskonałą pamiątką z okazji urodzin, imienin czy przyjęcia Chrztu Świętego, Komunii Świętej lub bierzmowania.

Ikony religijne to piękne obrazy o charakterze sakralnym, które nie tylko w efektowny sposób udekorują katolicki dom, ale również staną się wielopokoleniową pamiątką na życie. Jeśli zatem zainteresowała Państwa oferta naszych malowideł, zapraszamy do zakupów. W swoich zbiorach posiadamy szeroki wybór propozycji, które z pewnością zaspokoją każde, chrześcijańskie gusta.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 945 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-04
Zgodnie z opisem. Jestem zadowolona.
2024-05-31
Zgodne z moim oczekiwaniem
pixel