Darmowa dostawa już od 50zł Szybkie dostawy na terenie Polski i UESklep stacjonarny: Radom, ul. Młodzianowska 144 Napisz do nas na WhastApp
✂️✂️Obcinamy ceny setek produktów. Kliknij i zobacz aktualne promocje✂️✂️
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jak przygotować się do kolędy?

2022-09-19
Jak przygotować się do kolędy?

Wielu wiernych kojarzy kolędę ze stresującą wizytą duszpasterza we własnym domu. Odwiedziny księdza powinny jednak przebiegać w miłej i przyjaznej dla obu stron atmosferze. Aby takie były, warto się do nich odpowiednio przygotować. Dowiedz się, jak przebiega kolęda, co postawić na stole i jak wygląda błogosławieństwo.

Co to jest kolęda?

Ksiądz chodzi po kolędzie od zakończenia świąt Bożego Narodzenia do 2 lutego, na który to dzień przypada Święto Matki Boskiej Gromnicznej. W tym okresie duszpasterze odwiedzają swoich wiernych w ich domach. Wizyta duszpasterska jest tradycją, która ma już kilkaset lat.

Właściwie co to jest kolęda? Przede wszystkim jest to spotkanie, w czasie którego duszpasterz błogosławi swoich parafian w ich własnych domach i stara się ich bliżej poznać. To całkiem inna sytuacja, w której możesz porozmawiać z księdzem. Dla wielu osób wizyta duszpasterska jest niezwykle ważnym, ale jednocześnie dość stresującym wydarzeniem. Wystarczy jednak się do niej odpowiednio przygotować, aby pozostawiła po sobie jedynie ciepłe i miłe wspomnienia.

Obrzęd wizyty duszpasterskiej narodził się już w średniowieczu. W XV i XVI wieku wizyta kapłana miała pomóc wiernym przygotować się do spowiedzi wielkanocnej. Była również sposobnością do walki z zabobonami i heretyckimi ideami.

Podczas soboru w Trydencie uznano kolędę za ważny element odnowy kościoła. Bernard Maciejowski, ówczesny biskup krakowski, w liście pasterskim nakreślił przebieg takiej wizyty. Dziś kolęda jest obowiązkiem duszpasterzy, nałożonym na nich przez prawo kanoniczne.

Jak przygotować stół na kolędę?

Ważnym elementem wizyty księdza jest błogosławieństwo domu i jego mieszkańców. Każdy wierny powinien przygotować się do tego obrzędu, szykując odpowiednio stół.

Na stole przykrytym białym obrusem powinien znaleźć się krucyfiks, dwie świece i kropidło, którym kapłan, błogosławiąc, pokropi dom i jego mieszkańców. Nie należy zapomnieć także o wodzie święconej przygotowanej obok w osobnym naczynku. Wodę święconą możesz przynieść z kościoła. Jeśli nie masz jej akurat w domu, możesz nalać wodę z kranu i zaraz na początku poprosić księdza o jej pobłogosławienie. W każdym domu rodziny rzymskokatolickiej powinny znaleźć się zestawy kolędowe.

Komplety kolędowe są o tyle dobrym rozwiązaniem, że wszystkie elementy wchodzące w ich skład pasują do siebie. Masz więc pewność, że Twój stół będzie miał odświętny i elegancki charakter.

Ważnym etapem przygotowań do kolędy jest także dokładne wysprzątanie mieszkania. Domownicy powinni ubrać się w schludne stroje. Wszystko to ma na celu właściwe przyjęcie gościa.

Jak zaprosić księdza na kolędę?

Po zakończeniu świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się kolęda. Odwiedziny duszpasterskie w konkretnych domach są planowane przez proboszczów i ogłaszane podczas ogłoszeń parafialnych na zakończenie mszy świętej. Przed wizytą samego kapłana ministranci pukają do drzwi wiernych z pytaniem o to, czy chcą przyjąć księdza. Warto wiedzieć, że jeśli nie pasuje Ci dany termin wizyty księdza, możesz go zmienić i ustalić z kapłanem inny, bardziej dogodny dla Ciebie.

Zaproszenie księdza na kolędę może jednak wyglądać inaczej. Wszystko zależy od danej parafii i obowiązujących w niej zwyczajów. W niektórych regionach to wierni sami zapraszają księdza na kolędę przez wypełnienie odpowiedniego formularza lub przez formularz internetowy.

Jak przebiega kolęda?

Kolęda ma charakter spotkania z wiernymi w przyjaznej i swobodnej atmosferze. Jednak ma ona także część religijną, która przebiega według ściśle określonego schematu.

Kapłan, wchodząc do domu, pozdrawia mieszkańców. Następnie odmawia modlitwę, prosząc Boga o błogosławieństwo dla całego domu i domowników. W dalszej części wszyscy biorący udział kolędzie odmawiają wspólnie modlitwę. Może być nią „Ojcze nasz” lub „Zdrowaś Maryjo”. Niektórzy księża mogą przeczytać fragment Ewangelii lub zaśpiewać kolędę. Część religijna wizyty duszpasterskiej kończy się pokropieniem wodą święconą zarówno domu, jak i jego mieszkańców.

W dalszej części ksiądz przechodzi do rozmowy z wiernymi. Ma ona na celu poznanie swoich parafian. Warto jednak pamiętać, że kapłan w tym samym dniu ma wiele domów do odwiedzenia, zatem nie warto go nadmiernie zagadywać. W tym czasie można także zaproponować duchownemu poczęstunek. Kapłan, wychodząc, może podarować mieszkańcom obrazki z błogosławieństwem domu, jako pamiątkę jego wizyty.

Kolęda jest wyjątkowym czasem, kiedy możesz spotkać i porozmawiać z księdzem we własnym domu. Ma na celu przede wszystkim zbliżenie się kapłanów do swoich wiernych i poznanie ich problemów. Podczas niej ksiądz błogosławi także Twój dom i jego mieszkańców. Przygotuj się do niej odpowiednio, aby wizyta księdza nie była dla Ciebie stresująca, tylko przebiegała w przyjaznej atmosferze.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 927 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-22
Czekałam 2 tygodnie na zamówienie,gdzie w opisie było do 7 dni
2024-05-03
Piękna świeca, dziękuję
pixel