Darmowa dostawa już od 50zł Szybkie dostawy na terenie Polski i UE
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Jakie przedmioty są używane podczas mszy świętej?

2022-10-10
Jakie przedmioty są używane podczas mszy świętej?

Msza święta jest niezwykle ważnym wydarzeniem dla każdego wierzącego. A czy wiesz, jakie przedmioty używane są podczas jej celebracji? Dowiedz się, z jakich części składa się msza święta i bez jakich przedmiotów nie byłoby możliwe jej przeprowadzenie.

Najważniejsze części mszy świętej

Msza święta jest jednym z wielu obrzędów liturgicznych odprawianych w kościele rzymskokatolickim. Stanowi ona ważne wydarzenie, w którym każdy wierny ma obowiązek uczestniczyć przynajmniej raz w tygodniu i w święta.

W skład mszy świętej wchodzą cztery części:

  • wstępna, która wprowadza do nabożeństwa,
  • liturgia słowa bożego,
  • liturgia eucharystii,
  • kończąca, wieńcząca całe nabożeństwo.

Cała msza święta stanowi modlitwę i pochwałę wiernych ku czci Chrystusa. Poszczególne części mają charakter modlitwy dziękczynnej, wielbiącej, żałującej za grzechy i proszącej o błogosławieństwo.

W kalendarzu religii rzymskokatolickiej można wyróżnić różne okresy, które wpływają nieco na wygląd mszy świętej. Przykładowo w okresie wielkanocnym oba czytania podczas liturgii słowa pochodzą z Nowego Testamentu, a nie tak jak w pozostałej części roku ze Starego i Nowego Testamentu.

Wszystkie części Mszy Świętej i używane podczas niej przedmioty są jednak takie same.

Jakie przedmioty są używane podczas obrzędów wstępnych na mszy?

Obrzędy wstępne nie wymagają używania zbyt wielu przedmiotów. Niezwykle ważne jest jednak odpowiednie przygotowanie ołtarza i stołu liturgicznego, którego poszczególne elementy są jasno określone. Równie skodyfikowane są stroje kapłanów i ministrantów.

Stół liturgiczny powinien być przykryty przynajmniej jednym białym obrusem. Na nim stoją krzyże ołtarzowe. Na stole powinien stać jeden krzyż, który jest najważniejszym symbolem dla wiernych przypominającym męki Chrystusa i ofiarę złożoną przez niego na krzyżu.

Na stole powinny znajdować się także świece liturgiczne. Ich liczba jest różna i zależy od dnia tygodnia, ewentualnego święta przypadającego na ten dzień i osoby, która odprawia Eucharystię. Jeśli sprawuje ją biskup diecezjalny, na ołtarzu powinno palić się siedem świec.

Które akcesoria są potrzebne podczas liturgii słowa i eucharystycznej?

Po obrzędach wstępnych następuje liturgia słowa. Podczas niej czytane są fragmenty z Biblii. Na początku lektor czyta teksty z lekcjonarza pochodzące ze Starego i Nowego Testamentu. Następnie kapłan odprawiający mszę świętą czyta ewangelię z Ewangeliarza. Po wygłoszeniu kazania następuje wyznanie wiary. Elementy liturgii słowa obejmują także modlitwę powszechną, która kończy liturgię słowa.

Liturgia eucharystyczna wymaga użycia największej liczby naczyń i przedmiotów. Na stole liturgicznym kładziony jest obrus ołtarzowy, a na nim naczynia liturgiczne. W ich skład wchodzą kielichy mszalne i pateny, których używa się do przeobrażenia wody i wina w krew Chrystusa, a chleba w jego ciało. Istnieją trzy rodzaje paten. Używa się ich podczas przeistoczenia i komunii świętej.

Bardzo ważne są także ampułki liturgiczne, w których przenosi się wodę i wino używane podczas przeistoczenia. Resztkami wody z ampułki kapłan obmywa ręce. Do przechowywania komunikantów używane są cyboria, które trzymane są w tabernakulum.

Kapłan obmywa palce także po rozdaniu komunii świętej. Używa do tego wody przechowywanej w vasculum, które stoi obok tabernakulum.

Jakie przedmioty są niezbędne w czasie obrzędów zakończenia na mszy?

Obrzędy zakończenia wchodzące w skład mszy świętej nie wymagają użycia żadnych konkretnych przedmiotów. Kapłan błogosławi wiernych i rozsyła ich do domów.

Warto jednak wspomnieć o przedmiotach, które w różnych okolicznościach mogą zostać użyte przez kapłana czy to w czasie obrzędów zakończenia, czy na innym etapie mszy świętej. Są nimi np. kropidła i kociołki napełnione wodą święconą. Służą do poświęcenia pokarmów, darów na mszy świętej lub pobłogosławienia wiernych podczas obrzędów zakończenia.

Innym przedmiotem jest trybularz, czyli kadzielnica służąca do okadzania. Wykonana jest z metalowej szkatułki umieszczonej na łańcuchu. W środku znajduje się koszyczek z rozżarzonymi węglami i ziarenkami kadzidła. W czasie mszy świętej kadzielnicy używa się podczas procesji wejścia, po ucałowaniu przez kapłana ołtarza, w czasie procesji z Ewangelią, po złożeniu ofiary z chleba i wina na ołtarzu lub podczas ukazania Hostii i kielicha po przeistoczeniu.

Kościół, w którym przeprowadza się msze święte, wypełniony jest wieloma niezwykle ważnymi przedmiotami umożliwiającymi przeprowadzenie obrzędów liturgicznych. Ich użycie i wygląd są mocno skodyfikowane. Obrzędy liturgiczne wymagają czasami użycia różnych przedmiotów jak różańca podczas odmawiania modlitwy przez wiernych. W czasie mszy świętej najważniejsze są naczynia liturgiczne, których kapłan używa podczas konsekracji.

Zaufane Opinie IdoSell
4.78 / 5.00 931 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-29
Bardzo ładna figura, starannie wykonana. Towar wysłany na czas. Dobrze zabezpieczone. Super kontakt ze spezedajacym
2024-05-22
Czekałam 2 tygodnie na zamówienie,gdzie w opisie było do 7 dni
pixel