Darmowa dostawa już od 50zł Szybkie dostawy na terenie Polski i UESklep stacjonarny: Radom, ul. Młodzianowska 144 Napisz do nas na WhastApp
✂️✂️Obcinamy ceny setek produktów. Kliknij i zobacz aktualne promocje✂️✂️
Bezpieczne zakupy
Idosell security badge

Na czym polega pisanie ikon?

2023-03-21
Na czym polega pisanie ikon?

Fascynują cię ikony? Chcesz się dowiedzieć więcej, dlaczego tak jest i jak wygląda pisanie ikon? Może sam chciałbyś spróbować pisania ikon?

Dowiedz się wszystkich ważnych rzeczy o tradycyjnym kanonie zasad, dzięki któremu religijne ikony są piękne i tworzą spójny wzór obrazów. Pisanie ikon to sztuka rozwijana od wieków — istniejąca w chrześcijaństwie również jako forma modlitwy.

Czym są ikony chrześcijańskie i jakie jest ich znaczenie?

Ikony chrześcijańskie to obrazy przedstawiające sceny z Biblii czy postacie świętych. Nie są to jednak zwykłe obrazy podobne do tych, które możesz spotkać w muzeach. Ikony są malowane przez mnichów czy osoby głęboko wierzące, które są prowadzone przez samego Boga. Ze względu na swoją tematykę, ikony są nazywane Ewangelią w kolorach i liniach. Malowanie ich jest uznawane za rodzaj modlitwy i oddawania hołdu Bogu. Podobnie powinno wpływać na każdego ich oglądanie. Religijne ikony wpływają na Ciebie w sposób zmuszający Cię do zastanowienia się nad ważnymi sprawami, do religijnej refleksji i do pracy nad większym skupieniem się na tym, co określane jest jako duchowość.

Skąd pochodzi tradycja pisania ikon chrześcijańskich?

Sztuka pisania ikon ma prawdopodobnie swoje korzenie w malarstwie późnoantycznym oraz portretach umieszczanych przez pierwszych chrześcijan w katakumbach, chociaż niektórzy uważają, że można je wywodzić nawet od portretów egipskich umieszczanych w sarkofagach. Obrazy przedstawiające postacie świętych, scenki rodzajowe z ich życia, czy też postać Jezusa Chrystusa, szybko stały się obiektem kultu. Najstarsze zachowane ikony chrześcijańskie pochodzą z VI wieku. W monastyrze na Synaju można oglądać ikonę Chrystus Pantakrator, a w kościele Santa Maria del Rosario w Rzymie, ikonę Madonna Hagiosoritissa. Początkowo ikonami nazywano wszystkie obrazy religijne. Z czasem zaczął tworzyć się pewien kanon stałych zasad. Doprecyzowanie kanon pisania ikon zawdzięcza soborowi nicejskiemu drugiemu w VIII wieku. Od tego właśnie okresu ikony religijne wyglądają tak samo, od kiedy znasz ich przepiękny styl i kolorystykę.

Czy każdy może nauczyć się pisać ikony chrześcijańskie?

Właściwie tak, chociaż oczywiście należy mieć zdolności plastyczne. Żeby jednak mówić o prawdziwym pisaniu ikon, należy także pracować nad swoim przeżywaniem religijności, gdyż bez tego, będą to tylko zwykłe obrazy, bez tej ulotnej dodatkowej duchowej wartości. W Bielsku Podlaskim istnieje Policealne Studium Ikonograficzne -, po którego ukończeniu posiada się zawód technika plastyka ikonografa. Kursy prowadzone są też przez liczne pracownie, w których pisane są ikony.

Jakie są typowe symbole i motywy w pisaniu ikon religijnych?

Religijne ikony, tak zwane kanoniczne, to przedstawienia typowych scen i postaci. Są to przede wszystkim:

 • postać Chrystusa – ikony religijne z wizerunkiem Chrystusa to między innymi:
  • Mandylion;
  • Pankrator;
  • Chrystus Tronujący;
  • Przemienienie na górze;
  • Ukrzyżowanie;
  • Zstąpienie do otchłani;
 • Postacie Świętych, Ojców Kościoła – ikony świętych to bardzo duża grupa przedstawiająca ważne postacie z historii Kościoła;
 • Trójca Święta – na przykład Bóg Ojciec, Chrystus z krzyżem oraz gołębica symbolizująca Ducha Świętego.

Symbolika ikon zawarta jest także w ich kolorystyce. Poszczególne kolory używane są do podkreślania konkretnych cech:

 • kolor złoty – symbol boskości;
 • kolor biały – ma bardzo podobne znaczenie jak kolor złoty, często mają go przepiękne klasyczne ikony z wizerunkiem Archaniołów;
 • kolor czerwony – symbol mocy, piękna i dobra, ale też męczeństwa;
 • kolor purpurowy – symbol władzy;
 • kolor błękitny – symbol nieba;
 • kolor zielony – symbol nadziei i odrodzenia;
 • kolor brązowy – kolor ziemi, czyli symbol tego, co jest nietrwałe;
 • kolor czarny – symbol śmierci i grzechu.

Jakie są najważniejsze zasady i wartości związane z pisaniem ikon chrześcijańskich?

Pisanie ikon to powinno być prawdziwe przeżycie religijne dla ikonopisarza. Obraz powinien być odbiciem wiary, a nie pomysłów twórczych osoby go tworzącej. Właśnie dlatego zostanie pisarzem ikon to droga tylko dla osób mocno i głęboko wierzących. Każda z nich powinna ciągle brać udział w życiu Kościoła i wciąż rozwijać swoją duchowość.

Najważniejszą cechą ikony powinno być zmuszenie widza do refleksji nad religijnymi tematami i głębsze przeżywanie więzi z Bogiem. Ikona ma rodzić i umacniać wiarę, właśnie dlatego jest chętnie wieszana przez osoby wierzące w swoich domach, oprócz oczywiście stałej obecność w kościołach i miejscach kultu.

Jeżeli szukasz wspaniałego i religijnego prezentu ślubnego, to koniecznie sprawdź kategorię zawierającą ikony z wizerunkiem Świętej Rodziny. To fantastyczny pomysł na religijny prezent, który z pewnością zrobi wrażenie na parze młodej i wszystkich gościach. Mogą to też być ikony z wizerunkiem Anioła Stróża, który jest Twoim obrońcą i pośrednikiem w łączności z Bogiem.

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.79 / 5.00 902 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-12
5
2024-04-11
Bardzo ładnie wykonana ikona, polecam.
pixel